Wybierając mikroskop stomatologiczny, większość kupujących zwraca największą uwagę na „optykę”, czyli jakość obrazu widzianego przez mikroskop. Jednak dla renomowanych producentów, używających wysokiej klasy komponentów, produkcja wysokiej jakości optyki nie jest problemem. Mowa tutaj o stosunkowo niewielkich powiększeniach – od 2 do 25 razy. Można zatem przyjąć, że parametry optyczne mikroskopów uznanych producentów są bardzo zbliżone. Poniżej przedstawiamy główne elementy, na które warto zwrócić uwagę, przy zakupie mikroskopu.
ŚWIATŁO
Najlepszym i szeroko stosowanym źródłem światła są diody LED, o wysokiej trwałości, dużej jasności, niskiej temperaturze pracy i umożliwiające otrzymanie strumienia światła o odpowiedniej dla ludzkiego oka temperaturze barwowej. Dzięki temu mamy do dyspozycji trwałe, jasne i niepowodujące zmęczenia oświetlenie pola zabiegowego. Małe rozmiary i niska temperatura pracy pozwoliły na zamontowanie modułu światła LED bezpośrednio w głowicy niektórych mikroskopów i tym samym rezygnację ze stosowania drogich i wrażliwych na uszkodzenia światłowodów.
RAMIĘ
Często podczas zakupu skupiamy się tylko na tym, co widać przez mikroskop. Tymczasem nawet najlepsza optyka zamontowana na niestabilnym ramieniu nie da zadowalającego efektu. Ramię mikroskopu to bardzo istotna część urządzenia, która dzięki solidnej konstrukcji powinna zapewniać łatwą, precyzyjną i płynną zmianę położenia głowicy, bez konieczności blokowania wybranej pozycji. Niedopuszczalne jest, aby po każdej zmianie położenia głowica, a wraz z nią obraz widziany przez mikroskop, „podskakiwały” przez kilka sekund, jak to się dzieje w przypadku niektórych konstrukcji.
ERGONOMIA I ŁATWOŚĆ OBSŁUGI
Prawidłowo skonstruowane ramię i odpowiedni dobór wyposażenia mikroskopu pozwalają operatorowi przyjąć odpowiednią pozycję przy pacjencie. Dlatego podstawowym wyposażeniem mikroskopu powinien być binokular o zmiennym kącie pochylenia w szerokim zakresie. Wygodnym rozwiązaniem jest również zastosowanie obiektywu o zmiennej ogniskowej, czyli regulowanej odległości pracy. Elementy regulacji pozwalające zmieniać powiększenia, natężenie światła, ogniskową, włączać i wyłączać filtry powinny być umieszczone w zasięgu palców operatora, tak aby ich użycie było możliwe bez odrywania oczu od binokularu. Zapewnia to wygodę pracy.
MOŻLIWOŚĆ ROZBUDOWY
Przed decyzją o zakupie warto zapytać o możliwość późniejszego nabycia opcjonalnego wyposażenia mikroskopu, takiego jak np. dodatkowe moduły ergonomiczne lub tor wizyjny. Może się bowiem okazać, że dokupienie dodatkowych elementów w późniejszym czasie jest znacznie droższe lub rozbudowa tańszego modelu nie jest możliwa.
INNE
Warto zwrócić uwagę na głośność wentylatora podczas pracy, łatwość przetaczania urządzenia w wersji jezdnej, jego wielkość po złożeniu i zasięg ramienia po rozłożeniu oraz łatwość serwisowania i czas naprawy.
Mamy nadzieję, że udało nam się zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw związanych z wyborem mikroskopu.
- Sprawdź ofertę mikroskopów Global dostępnych w ofercie Marrodent tutaj